jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Do you think the bystander effect was at work in the subway death incident? how might that effect translate to a situation where members of a work group observe
Which nation made a colonial claim on Vietnam after World War II? A. Japan B. Britain C. France D. Germany
plz someone help me
how might things have been diferent for james oglethorpe if he had not met mary musgrove
What is the equation of the line that has a slope of 4 and a y-intercept of -7? y = -7x + 4 y = 7x - 4 y = -4x + 7 y = 4x - 7
Manufacturers follow four steps to implement a manufacturing overhead allocation system. what is the first​ step?
Why was the Balkan Powder Keg such a danger to set off the Alliances?
Use mental math to simplify the expression. (5 + 23) + 65 -93 1 0 93 Multiply. -(4x - 7) -4x - 7 28x -4x + 7 4x -7 Multiply. 2(6x + 9) 30x 12x + 18 8x + 11 8x +
which substance is an example of inorganic matter? A.) Carbohydrate B.) water C.) starch D.) protein
What are norms? Provide at least three examples of norms from your culture.