kayleerollingsow3ixn
kayleerollingsow3ixn kayleerollingsow3ixn
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 6 muffins for $7.59, or one dozen muffins for $14.99?

Respuesta :

Calxpert Calxpert
  • 02-12-2017
A dozen muffins a is better deal
Answer Link
XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 02-12-2017
Ok, so the 6 muffins for $7.59 compared to the one dozen of muffins for $14.99 the one dozen is the better deal 'cause if the one dozen is the double of the 6 muffins just double the amount of $ for the 6 muffins since it's 1 half of the dozen so when u double it = $7.59 * 2 = $15.18 compared to the dozen it's $14.99 which leaves the one dozen as the better buy. I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How to put this an equation (an athlete trains for 115min each day for as many days as possible. Write an equation that relates the number of days d that the at
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
a gardener has 27 pansies and 36 daisies he plants an equal number of each type of flower in each row what is the greatest possible number of pansies and daisie
what is 122/11 equivalent to as a decimal??
pluralize "le frère de marie est sympathique".
A faction is an opposing group within a party. true or false?
rounding 672,831 to the tens place? hundreds place? thousand place? ten thousand place? and hundred thousands place?
19-10x+4=4x-5 i dont understand this equation
use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
How many Jews did Adolf Hitler killed