reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

You are the caregiver for an eight-month-old who is sitting in his high chair. While you briefly turn away to prepare his food, you hear a scream. Turning aroun
what is the answer to the equation 14.95x6.5?
ANYONE GOOD AT WRITING PLZ HELP! THIS IS DUE TODAY IN 30 MINUTES!! I'M RLLY STRESSED!!! NO LINKS OR FILES!!1. What difficult lesson did Jimmy learn about life?
Rewrite the sentences
The reading on a Mercury barometer at mombasa is 760mm.calculate the pressure at mombasa given that density of the Mercury is 1.36×10⁴kg/m³​
where did facotry labor come from
The opposite side is 7 inches long. The adjacent side is 11 inches long.
The check for Tia's brunch was $26.50. Tia left a $5.30 tip. The tip was what PERCENT of the cost of her brunch?
Where in the constitution is the age of the president.
Explain why having a thick, heavy chimney is a better idea than a thin, metal chimney for heating a home all winter long, especially overnight.