Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

How do I simplify 9/243
What is (2/3) to the 4th power?
A middle school team scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points with a single extra point for each touchdown. How many
Alejandra has five hair ribbons measuring 8,13,11,9, and 13 inches long what is the median length of the ribbons
Explain 12 divided by 15
A pitcher on a baseball team has pitched 98 2/3 innings. What is the number of innings written as a decimal?
A weather reporter reads aloud the number of meters of snowfall. the amount is 0.103 meter. What words should the reporter use on the air to explain the amount
What it is a rising action of a story for King arthur
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
Simplify by combining like terms ... i need help sadly ... 1) 5a-a 2) 5 divide 10s - 8s 3) 2a + 3b + 4a