shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

What did the bombing of Hiroshima and Nagasaki do?
How did the Renaissance shape European art thought and religion
Which statement identifies the element arsenic? (1) Arsenic has an atomic number of 33. (2) Arsenic has a melting point of 84 K. (3) An atom of arsenic in the g
Did Admiral Yamamoto make a wise decision in bombing Pearl Harbor? Explain.
Compared to an atom of phosphorus-31, an atom of sulfur-32 contains (1) one less neutron (3) one more neutron (2) one less proton (4) one more proton
PLEASE HELP Solve. 5x+2/2 = 2x - 1 X = ________ ?
How Do Different Liquids Affect Plant Growth?
What is Cyrus's enduring legacy?
An orbital of an atom is defined as the most probable location of(1) an electron (2) a neutron (3) a positron (4) a proton
A reaction is most likely to occur when reactant particles collide with (1) proper energy, only (2) proper orientation, only (3) both proper energy and proper o