vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

What is the main difference between the right side and left side of the heart?
Write good insulators around the home
which accurately describes a tangent
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
2/5+4/7 estimate: decide if each addend is closer to 0 or closer to 1. then estimate the sum or difference. this is a fraction question.
What's the value of pi?
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
one way that animals adapt to seasonal change
What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me