AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Give me an example of a time a coach or teacher asked you to try a new strategy and how you responded. (AVID)
A plant uses the energy from sunlight to create oxygen and glucose from carbon dioxide and water. Which statement is true about the changes that have occurred?
calculate the mean of the following sales: $300 $600 $500 $300 $300 $600 $500 and $500$500$600$400$450​
Solve for x. 3x - 1 = 27 x = 10 x = 28/3 x = 26/3
(50) points for this q
Please help with this question
write an opening paragraph on the opposing side of "Should college athletes be paid to play?" , using a hook, bridge, and thesis statement. PLEASE HELP
m^5-m^7. probably easier for most but having a brain fart​
DNA replication result in two identical DNA molecules. What role do DNA helicases have in DNA replication?
Here u go another math question ​