haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 8 6 X A 100 В 10 С 5.3 D 14
*PLEASE HELP* Write the word equation and the balanced symbol equation for the following reactions 1.Sulfuric acid reacting with sodium carbonate 2.Hydrochlori
8. Describe 4 new pieces of technology that were introduced during World War One. What kind of impact did they have? Someone’s help please
will give brainliest
what is digital museum​
3. Find any three rational numbers between 1/2 and 3/2​
Sam finished 5/6 of his homework, John finished 3/4 of his homework, and Tom finished 10/12 of his homework. Which two students finished the same amount of hom
Can some one answer this?
Help please I need it
What is the sum (2 – 3i) + (-4-2i) ?