takeiajackson0417 takeiajackson0417
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

Product a Is in a ounce bottle of cough medicine that sells for $1.36 product be is a 60 ounce bottle of cough medicine that cost $3.20 which product has the lower unit price

Respuesta :

sunshine100503
sunshine100503 sunshine100503
  • 01-09-2018
First you divide the total price by the amount of ounces per bottle, for both bottles. This gives you amount per once. Compare those numbers and which ever one is a lower price is better.
Ver imagen sunshine100503
Answer Link

Otras preguntas

Why did Austria Hungary seek German support before invading Bosnia?
how does the slope of a road affects a persons driving
What is 3/10 - 1/4 in simplest form
the area of a parallelogram with a height of 6 meters is 126 square meters what is the base length of the parallelogram
3x+4y=2 4x-4y=12 by using elimination
Order the ratios from least to greatest: 7:2, 12:4, 20:6, 21:14, 10:5
the american nations first constitution was called
393 is three times as much as some number?
Solve for x: x2 + 8x = -1
Describe how cells are organized into larger and larger groups to help living things survive