jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression shown below and write your answer as a fraction in simplest form(1/10-2/3) ÷ 0.5
Please help with this question
name three kinds of people that lived on the frontiere what did each do
Suppose there is a 11.3% probability that a randomly selected person aged 30 years or older is a smoker. In​ addition, there is a 23.3% probability that a rando
The car has a mass of 0·50 kg. The boy now increases the speed of the car to 6·0 ms-1 . The total radial friction between the car and the track has a maximum va
How has human geography prevented the Israelis and Palestinians from reaching the “understanding” that Ralph Waldo Emerson cites as necessary for achieving peac
Find the surface area of this cylinder. Round to the nearest tenth. p= 5 cm 5 cm SA = [ ? ] cm?
who was the first person to go to the moon​
Amphiphilic molecule: ___________ a. have both oxidizing and reducing groups. b. are micelles. c. have chromophores in two different wavelength regions. d.
Question 9 of 10 Which of the following best explains the purpose of a demand schedule? A. To demonstrate how supply affects demand. B. To indicate how supply a