ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

to enable grammar correction in powerpoint, you must first enable office ____ services. grammar check-it intelligent preview (i’ll mark brainliest if you’re
Which factor had the greatest influence on the location and growth of chicago, illinois?
What is returned by the code: range (20, 100, 20)
__________________________
a) En el siguiente amperímetros. circuito están conectados dos Si el amperímetro 1 marca una intensidad de corriente de 8 A, ¿qué intensidad marca el amperímetr
How could you use the sqrt function from the math module to print the square root of 16?
Which sentence is grammatically correct? 3.____ a. Tengo dolor de cabeza. b. Tengo doler de cabeza. c. Me tengo dolor de cabeza. d. Me siento dolor de cabeza.
Which of the following best describes the contributions of Robert Remak to our understanding of cells?*a. developed the first compound microscope to view cellsb
If Cyrus knows that △ABC∼△EDC and AB¯¯¯¯¯¯¯¯∥ED¯¯¯¯¯¯¯¯, how can he prove that line m passing through AB¯¯¯¯¯¯¯¯ has the same slope as line l passing through ED
HELLPPP!!! ASAPPP WHAT IS THE EQUATION FOR THE RED GRAPH?!?!