catwinkrx catwinkrx
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

A bow of dictionaries costs $84. An individual dictionary costs $5. You decide ti buy 3 boxes of 20 dictionaries. How much do you pay for each one? Please help and explain.

Respuesta :

ksevilla ksevilla
  • 03-10-2018
84×3 = $242

242/20 = $12.60

you pay $12.60 for each dictionary
Answer Link

Otras preguntas

You will need these materials: 1 compass (available wherever science lab supplies, educational science materials, or party supplies are sold) 1 bar magnet (must
What are the three types of wealth that Leaver people
If chicken costs 10¢ per ounce and grain costs 1¢ per ounce, how many ounces of each should Ruff use in each bag of dog food to minimize cost?
PLEASE HELP ME! i’ll mark brainliest if you’re correct!!
Hi do you guys know what 42.7 x 10^3 is? i js want to comfirm my answer. please answer quickly if you know.
What is the purpose of teachers taking the Praxis test?.
What is Bitcoin? Why did Elon Musk invest in Bitcoin?.
help me please I do not know what to do​
A football team earns 6 points for a touchdown and 3 points for a field goal. In one game, a team scored a touchdown and some field goals. The total points the
What magma would have formed from the partial melting of mantle material?.