justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

HAMLET ACT 1 What does queen Gertrude tell hamlet?
How does Gregor change from the beginning to the end of the story?
Delbert keeps track of total of the total number of points he earns on homework assignments, each of which is worth 60 points. At the end of the semester he has
Solve each quadratic equation by factoring and using the zero product property. 14x - 49 = x^2
The difference of three and the reciprocal of a number is equal to the quotient of 20 and the number. Find the number.
The value of cos 30° is the same as which of the following?
Is this statement true or false? Before 1850, workers in American mines, mills, and factories were poorly paid, but their safety on the job was always protecte
Why is excretion necessary to maintain homeostasis?
The average age of groundwater is
hamlet act 1 what advice does polonius give his son, laertes?