smithshanita29 smithshanita29
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Georgia is making sock puppets. each pair of socks cost $2. Georgia bought 6 pairs of socks. how much did she spend? Draw a number line to solve

Respuesta :

iwillrektyou
iwillrektyou iwillrektyou
  • 02-11-2018

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

Because each pair of socks is $2, you just multiply that by 6 in order to get a total cost of $12.

And sorry, I don't really know how to use a number line to solve this problem :/

Answer Link
eudora eudora
  • 15-10-2019

Answer:

$12.00

Step-by-step explanation:

Georgia is making sock puppets.

Each pair of socks costs $2.00

Georgia bought 6 pairs of socks.

She spent total amount = 6 × 2 = $12.00

Georgia spent $12.00 for 6 pairs of socks.

Ver imagen eudora
Answer Link

Otras preguntas

HELP! “explain federalism in your own words.” (not too long pls)
What was the main reason the England colonies had fear slaves in the southern colonies
9/5 correct sum to the number about and -5/2
CORN Mr. Rodriguez planted 22 rows of corn. There were 15 plants in each row. How many corn plants did he put in his garden? giving brainiest
as we age, we are more likely to need glasses because
What is the position of day on the number line below write your answer as a fraction or mixed number
1. What is anti-Semitism
What decimal is equivalent to (8x3) (1/10x1/10)
when would you use a perspective view in lieu of an isometric drawing?
Amino acids are JOINED together using water. What is this process called?