Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

I don't get what they mean by writing an opinion Can I get some help?
Meat is a rich source of Vitamin C, calcium, and other minerals.
A bag contains the following marbles: 8 black marbles, 12 blue marbles, 18 brown marbles, and 6 green marbles. What is the ratio of brown marbles to blue marble
A barbar wants to set up a salon in a room measuring length of 3m by 3m .He has a simple wooden chair,3 large mirrors and one bulb . a) using the knowledge of s
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component of understanding the information you read in your coursework. To summarize info
CAN YOU PLES FRIEND ME
evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
plum-pudding model other name​