mikaylaknowsnothing
mikaylaknowsnothing mikaylaknowsnothing
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Someone please help me! I would appreciate it so much!

Someone please help me I would appreciate it so much class=

Respuesta :

nvybella
nvybella nvybella
  • 03-11-2018
5.1 • 0.79 = 4.029
the apples cost $4.03
Answer Link
Rinkhals
Rinkhals Rinkhals
  • 03-11-2018

Given that Mandy Cart Contains :

5.1 pounds of Apples that cost $0.79 a Pound

From the above statement we can say that :

One Pound of Apples cost is 0.79 Dollar

5.1 Pounds of Apples cost = 5.1 × Cost of One Pound of Apples

5.1 Pounds of Apples cost = (5.1 × 0.79) Dollar = 4.029 Dollar

So the Cost of Apples Mandy Put in her Cart is 4.029 Dollar

Answer Link

Otras preguntas

if a baking tray is 700mm by 600mm, how many of 25cm in diameter can fit into the baking tray?
The resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
What's the formula to perimeter
What is a Light Year?
A rectangular prism has a volume of 105 m3. This prism is enlarged using a scale factor of 4. What is the volume of the enlarged prism?Please Explain...
What are similarities between:The Han and Shang Dynasties?The Han and Xia Dynasties?Please help as it's due tomorrow and I don't have long to do it!
How many people could read in France in 2000, 2001, 2002, 2013?
The resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
could you tell me what is an embryo?
Ho does differentiation change an embryo as it develops