TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

calculate the average speed of spacecraft orbiting mars
What is the Noble gas notation of silicon (Si)? [Ne] 2s22p2 [Ar] 3s23p2 [Ne] 3s23p2 [Mg] 3p2?
What was the source of Florence’s wealth and power?
Why was the pharaoh's authority never questioned
______-the sum of the kinetic and potential;energy of all the atoms in an object
598500 rounded to thousand
A serum is being given to a patient to desensitize the patient for allergies. Each week the dosage is increased by 0.01 centiliters (cL). If the patient receive
A 7 digit number has a 0 in the ones place a 6 in the ten thousands place and 8 in the millions place and fives in each of the remaining places. what is the num
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
Why is it sensible on diagrams to represent a force by an arrow?