kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

How do I start to solve? Would appreciate a walk-thru! A bird sitting 16ft above the ground in an apple tree dislodges an apple. After how many seconds does the
Find the slope of the line passing through a pair of points
If you are in a chronic state of anxiety but also suffer from moment of sudden, intense fear you are problably suffering. From
I need help with this biology
How do I start to solve? Would appreciate a walk-thru! A bird sitting 16ft above the ground in an apple tree dislodges an apple. After how many seconds does the
What is the slope of the line?
Asking questions from a text while reading helps with what?
What was one of the difficulties Adams faced as President? A. European countries were trying to move back in on U.S. lands B. Possible war with England; fightin
What’s does 2+2 evaluation to
HELpppPPP AsSp - Why is it important to participate in a global economy? Write a paragraph of 2 to 3 sentences that explains your answer?