bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Are Eyebrows considered Facial hair?
Whats the answer to this?
The ABC Book club charges a $40 monthly fee, plus $2 per book read in that month. The Easy Book Club charges a $35 monthly fee, plus $3 per book read in that mo
(Triple points, Brainliest offered) How many ways can you draw 20 cards from a deck of cards?
How long have your representatives been in office? Do they hold leadership roles? What major legislation have they helped produce?
Chapter 11, reorganization, permits debtors to A. keep their homes. B. receive an immediate discharge of debts. C. stay in business. D. re-obtain a previous
what type of messages is speaker 1 getting from speaker 2? a. nonverbal b. feedforward c. encoded d. feedback
Which aspect of government determines the form of government according to the constitution
What is the decimal equivalent for the fraction 7/11
Please help me with this answer, ASAP