bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 gallon = 4 quarts.

3 gallons x 4 quarts per gallon = 12 quarts total.

Divide the price by 12:

98.52 / 12 = $8.21 per quart.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$8.21

Step-by-step explanation:

1 gallon is 4 quarts which means that 3 gallons is 12 quarts. $98.52 divided by 12 is $8.21.

Answer Link

Otras preguntas

What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
How did the aboriginals people heal themselves before Europeans arrives?
what is a prefix for marine
How do you solve p+9 <7 AND graph it???
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
Can someone tell me what is Anaphora?
What Is the Richest Country in the World?
How do you find the length of a circle in geometry?
one way in whick Robespierre and Louis XVI of France are similar is that both
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0