bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

What number gives a result of − 5 when 9 is subtracted from the quotient of the number and 4 ?
The perimeter of the triangle below is 41 units. Find the length of side AC. Write your answer without variables.
Just need the answer quick
2.1.2 Make use of the distance formula to determine the length of PQ​
Which of the following sentences is correct? A. Them are twenty students in the class. B. They're twenty students in the class. C. Their are twenty students in
a second-grade math teacher is designing a lesson that will address the standard for number and operations. this lesson will focus on the use of standard word a
who is eberechi chinonso favour​
What type of ear never gets dirty?
What is the distance between 120-130 on a number line?
Q10."N" Number of capacitors are connected (i) in parallel (ii) in series. find relation for Capacitance of these capacitors in both case?​