Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 04-05-2016
  • Mathematics
contestada

you go shopping for a 10 lb. Family pack of ground beef for 23.47.There is a manger's special coupon for 3.25 off your purchase.How much did u pay per pound?

Respuesta :

swagginrebelchainzz
swagginrebelchainzz swagginrebelchainzz
  • 04-05-2016
2.022 i believe! cause you subtract 3.25, then divide it by 10lb!
Answer Link

Otras preguntas

Sara took some cash to the store to buy some clothes she was not careful with her money and lost half of it on the way to the store. At the store she bought a s
What are a few similarities about the Mauryan Empire and the Gupta Empire?
Solve the inequality [tex] 25 + 8x \leqslant 475[/tex]​
Someone help me on question 10 please!
How can healthcare professionals best maintain the safety of medical equipment? A. ensure equipment is regularly cleaned and disinfected B. get the FDA to test
The ratio of red M&Ms to blue M&Ms to green M&Ms in a box is 5:3:4. If there are 72 M&Ms in the box, how many of them are blue?
Explain the relationship between the following: Radius & Diameter Diameter & Circumference - Radius & Circumference
State if each of the following statements is true or false. Justify your answers. The efficient-market hypothesis assumes that a. There are no taxes. b. There i
Note: Figure not drawn to scale. Height has been rounded for computational ease. If h = 8 units, X = 9 units, Y = 8 units, and Z = 16 units, what is the volume
Divide £16 in the ratio 3 : 1