metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!! Which function increases at a faster rate on 0 to infinity, f(x) = x2 or g(x) = 2x? Explain your reasoning. =
The graphs show two types of growth patterns. Which of the growth curves best explains the sea otter population growth?
PLEASE FAST!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
En la procesión del Viernes Santo _______________ miles de personas. A. Participaba B. Participabas C. Participa D. Participaban Reset
2. The Earth's mantle flows in circles, causing tectonic plates to move. What is an effect of these moving plates? A. Intense heat flows from the Earth's core.
Read the paragraph from a narrative essay. It was the last day of training on the military base. When the company graduated, they would be sent to Europe to fig
Normal Distribution- Empirical Rule - please help
Which is the least fragile? A) ceramic teacup B) glass cup C) icicle D) plastic blocks
4) True or False? Our town is growing with a doubling time of 40 years, so its population will triple in 120 years.
what is the name of the cell that produces debris of dead cellular parts which are cleaned by a sphericle vesicle with its digestive enzymes?​