sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

A scale model of a national monument is 25 inches high, with a base length of 5 inches. The height of the real monument is 550 feet. What is the base length of
In the figure below, angle y and angle x form vertical angles. Angle y forms a straight line with the 60° angle and the 70° angle. Write and solve an equation t
Indicate whether (1, 5) is a solution of the given system. HELP ASAP!! y≥ 4x, y<x+2
Would you describe Feudalism as a stable political system?
NEW! Which word in this sentence should be capitalized? The young boy held the door open and said, "here, let me help you." A. door B. young C. here D. boy
What is the function of the commutator in a DC motor? to spin the magnet to change direct current into alternating current to change alternating current into
Name an element in the fifth period (row) of the periodic table with five valence electrons
Jack collected 18 ten dollar bills while selling tickets for a show. He gave 1/6 of the bills to the theater and kept the rest. How much money did he keep
A half gallon of milk cost $2.40 and a gallon cost $3.50 is this proportional or non proportional
Lia has already baked 2 cakes, and she can bake 1 cake with each additional stick of butter she buys. How many additional sticks of butter does Lia need in orde