makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Athletes need to consume sports drinks instead of water when they get thirsty True or False
What does the subscript in a chemical formula represent (the 2 in H2)?
Qué hacías tú cuando tenías seis años? Escribe una carta en español a un amigo para describir lo que hacías cuando tenías seis años. Escribe acerca de lo que ha
Not all of ancient Greece was democratic. Democracy began in which ancient Greek city-state? A. Argos B. Sparta C. Delphi D. Athens
List all possible dimensions of a rectangle with an area of 24 square feet
Marquis company estimates that annual manufacturing overhead costs will be $874,000. estimated annual operating activity bases are direct labor cost $494,000, d
En Chile y EE.UU. la escuela secundaria comienza en marzo true or false
Hello, can you please express this without denominators with the work? [tex] \frac{a^4b}{c^2d^3} [/tex] Thanks a lot!
Read the passage from "The Quinceanera.” The next thing I knew, the alarm on my phone rang, startling me out of a daze. It was 12:30, time for me to leave! In a
How does the Social Security Administration create the poverty threshold?