banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely and then place the factors in the proper location on the grid. 36x 2 + 60x + 25
Which of the following statements is an inference? A. It is raining outside B. That light is bright! C. It is warm outside because the sun is shining. D. The po
Which is an internal influence on physical activity? A)family B)cultural C)backgroundlifestyle D)media Once you write down your physical activity goal, what is
Solve the literal equation ab+c=d in terms of a
Give me a minimum 2 ways you can exercise power over you government.
Which nineteenth-century art movement attempted to show subjects as they appear in daily life?
Lowest common multiple of 20 and 54
What is 20% of a $58 bill?
The height of a right cylinder is 3 times the radius of the base. The volume of the cylinder is 24π cubic units. What is the height of the cylinder? A. 2 units
what are three equivalent to 18:4