loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Social Studies Question: Help me please.
Shannon has 382 boxes of Girl Scout cookies each box of cookies holds 32 individual cookies how many cookies does Shannon have
What is the result of isolating x^2 in the equation below?
Solve : 4(3x + 1) - 2(x - 2) = 13find x. Please help...
Charlie needs to make a total of 40 deliveries this week. So far he has completed 32 of them. What percentage of his total deliveries has Charlie completed?
One less than the product of four and a number is 11. What is that number ?
what was the significance of the discovery of Lucy
i need help on doing the equal values method. Please tell me how to do y=11-2x y=x+2
How do I identify a adjective and adverb clause?
No. of diners = 240 Portions of juice served = 4 oz. per diner Size of juice can = 48 oz. How many cases of juice required if there are 8 cans in a case and you