officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

An ideal gas exerts a pressure of 3atm in a 3L container. The container is at a temperature of 298K.What will be the final pressure if the volume of the contain
Find the value of 9u-2 given that -7u-7=7 ?
An executor should be willing and reliable because brainly
consider the equation 21= m +14 1/6 which which step will help to solve this equation
What are the effects of new technology on the way the war was conducted?
5. A triangle with a perimeter of 8 is dilated by a scale factor of 2. What is the perimeter of the new triangle?
List the simple shapes into which you divided shape C, and measure their sides. Write all the measurements in inches. find the area of the rectangle the square
Is using medicine more beneficial or is not using medicine more beneficial. (im not asking for an essay). For example in my culture we usually sleep it off, use
-Provide 3 specific examples of how elements of the Declaration are incorporated into the U.S. Constitution
The bowling pins stood at the end of the lane like children mocking Jim because he couldn't knock any of them down. The lanes extended out like a knocked-down r