marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Franklin the frog is competing in a frog jumping contest, Franklin takes three jumps and six steps and lands at 24 Write an equation to represent the situation,
Please help can´t get anymore wrong!
Help me with this question
The .......... army moved to the stop the advanced on their capital
Solomon breaches his contract with Neal to purchase the 500 pairs of socks he had promised to buy. Neal is able to sell the 500 pairs to Renny for a much lower
The rectangular floor of colbys room is 9 feet long and 6 feet wide. What is the area of the floor
12a − 3(7 + 5a) help pls
pls help i give u brainliest and 5 stars calculate the surface area of a solid box in the shape of a cube with side lengths 9 cm .​
how does the tiger move in a cage​
I REALLY! REALLY!! REALLY!!! NEED HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST AND VOTE AND WILL RATE!!!! AT LEAST TAKE A LOOK PLEASE!!! WILL FOREVER THNK YOU!!!! 9. What is th