idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of 35.0 g of propylene glycol if the density of propylene glycol is 1.036 g/ cm3? A.) 33.8 cm3 B.) 33.78 cm3 C.) 34 cm3 D.) 33.784 cm3
A 2kg bowling ball rolls at a speed of 5 m/s on a roof of the building that is 40 meters tall. What is the kinetic energy
how many times greater is 700,000,000 than 70,000,000
PLEASE HELP ME OUT W/THIS USE THE ATTACHMENTS BELOW
Chlorofluorocarbon (cfcs) molecules can stay in the stratosphere for ____.
Find the missing lengths of the sides a. A=9yd, c=18yd b. A=9 yd, c=27yd c. A=9sqrt3/2 9yd, c=9 sqrt 3yd d. A=9 yd, c= 18 sqrt 3 yd
Courts generally use the​ ________ when determining the value of human life in wrongful death suits.
What was Justinian plague
Please answer this math problem
Metalloids are elements that a. do not form compounds. b. can conduct heat and electricity under certain conditions. c. have large atomic masses but small atomi