Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

5 sentence in spanish using future tense ​
A government imposes a per-unit tax on light bulbs in a competitive market. Afterward, the seller's after-tax price increases from the original equilibrium pric
HELP!! No links please qnq The term "Counter Culture" was used to describe American citizens that did not conform to the values and norms of society during the
Which of these questions represents a debatable topic? How do you correctly study for tests? What is your favourite subject in school? Is ice cream better for y
Most of the factories built during the Industrial Revolution were built in the of the US. Tea Assige A. North B. South C. West D. Northwest
help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a horizontal force of 300 N is needed to push a crate along the floor at constant speed. What is the friction force on the crate?
what property did mosely use to organize the periodic table?​
What is the common ratio of the sequence? -2, 6, -18, 54,... a. −3 b. −2 c. 3 d. 8
Help it's Math help! Answer part "B" please