Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The writings of John Locke primarily led the Founding Fathers to believe that A they were justified in seeking independence from England B the government they c
Jorge lives 1/3 mile from the playground and Lynne lives 2/3 miles from the playground. Who lives closer to the playground Jorge or Lynne?
Which of the following electromagnetic waves are listed in the correct order from longest wavelength to shortest wavelength? A. infrared, ultraviolet, visibl
Monica has a triangular piece of fabric the height of the triangle is 15 inches and the triangles base is 6 inches Monica says that the area of the fabric is 90
Is 1.5 greater than or less than 1
If the dimensions of a square based pyramid are tripled what happens to the volume?
Which of the following supported Jim Crow laws? a) the Nineteenth Amendment b) Plessy v. Ferguson c) the NAACP d) the Woman Suffrage Association
In "The Bat-Poet," what does the little brown bat learn? A. Writing is all about satisfying oneself, not connecting with an audience. B. Being creative is somet
how did the first two major american political parties differ.
In 7.69,which digit has the greatest value?