travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

A science researcher is reviewing another scientists experiment and conclusion.The reviewer would most likely consider the experiment invalid if
1. According to the Preamble of the Constitution, what were the six reasons for establishing it as the basis for a new government?
An alarming number of U.S. adults are either overweight or obese. The distinction between overweight and obese is made on the basis of body mass index (BMI), ex
Where do we see Thomas hobbes still today?
3718Assignment Mode : Open6 of 13 ListenA girl leaves a history classroom and walks 10. meters north to a drinking fountain. Then she turns and walks 30. meters
The people of Europe who are defending themselves do not ask us to do their fighting. They ask us for the implements of war, the planes, the tanks, the guns, th
Discribe what a structure is in a living thing
How did the use of Agriculture change how people lived and interacted with each other? Write 3 sentences
According to the American Association of Community Colleges, 23% of community college students receive federal grants. The California Community College Chancell
What is the form of energy that is produced in all energy transformations?