My friend Elentine bought 2 kents and 6 dubbles for a total cost of $22.
My friend Boondin bought 9 kents and 4 dubbles for a total cost of $53.
Here are equations showing the relationship between cost of kents (x)
and cost of dubbles (y):
2x + y = 22
9x + 4y = 53
What were the prices for kents and dubbles?
$6 per kent, $2 per dubble
$2 per kent, $5 per dubble
$5 per kent, $2 per dubble
$2 per kent, $6 per dubble