kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

Using your knowledge of toots, choose the best word to complete the following sentence
He student studying community health nursing learns that vulnerable populations can be best assisted by which activity
The Cost of a Oakland Atheletics baseball hat is $24.00. A's Sporting Goods sells it for $30.00. What is the markup rate?
Which document is used by a seller to describe the condition of his property to the buyer?
The allele for cystic fibrosis is recessive. What does this mean?
How were the Catholic church and roman emperor connected to each other
Helllllpp meeeeee!!!!!!
Of the young drivers who had been drinking and were killed in crashes, more than ___________ percent were unrestrained (not wearing seat belts).
What country was a member of the Axis powers during the second world war
A ________ is any device connected to a network such as a computer, printer, or game console.