avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

scientific observations: a. are limited to available equipment used to record a natural phenomenon. b. can be made by instrumentation c. can be made directly by
there are 17 men and 26 women in a choir the choir is going to sing at a concert one of the men and women are going to be chosen to make a pair to sing the firs
At 3pm, Mikayla’s shadow was 1.2 meters long. Mikayla is 1.7 meters tall. She measures a tree’s shadow to be 7.5 meters. How tall is the tree?
Why does a secularist separation of church and state lead to a state-over-church situation?
Why vinegar in food praperation
Explain how a skateboard resting on the ground contains energy. If the skateboard were moving , would it have more energy than it did at rest? Explain.
—¿Cómo estás, Carlos? —No _____ muy bien. A. estás B. estoy C. están D. estamos
When a substance changes its state, all BUT ONE of these statements is true. That is A) Mass remains constant. B) Only the form changes. C) Kinetic energy ch
What are the seven common features of a civilization
how do u answer this?