lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

-3(y+3)=2y+3help plzs!!!!!!......​
determine the quantity of work done when a crane lifts a 100-N block from 2 m above the ground to 6 m above the ground. A. 600 J B. 400 J C. 100 J D. 200 J I wi
Sara has 7 cups how many does she have left over after drinking 8 cups
Grand Canyon NP, AZ. The surface dividing the units in Problem 3 is called the "Great Unconformity" because it separates older layered Precambrian units from th
50 pts! An event management company purchases a new van. The value of the van, x years after the purchase, is shown in the table. Which statement is true?
When a skier skis down a hill, the normal force exerted on the skier by the hill is a. greater than the weight of the skier. b. equal to the weight of the ski
Select all the correct answers. The following image is a food web in an aquatic ecosystem. What two possible consequences will an increased population of smalle
$5 off a $50 item is a better deal than 25% off the same item True or False
Peer-raised macaques show neurological differences from those macaques raised by adults; they have less developed neural networks using the neurotransmitter ser
Which of the following is NOT a good way to track your spending?