ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

What is the proper Latin root of doubt?
The Georgia militia began attacking Cherokee towns after: a. the Supreme Court ruled against the Cherokee. b. Samuel Worcester sued the state of Georgia. c. Pre
What is a concession? a. a refutation of counterarguments to your position b. a consequence of a particular action or event c. an acknowledgement that some a
Multiply. 42.85 × 0.1 =
List three important characteristics of Earth.
The lonely deer was quietly nibbling grass. What type of level of organization would this be?Organism,Population,Community,Ecosystem,Biome?
simplify write in standard form 10a(-6a^2+2a-7)
Which theory proposes that all matter in the universe simply exploded outward after it was compressed into a small space under tremendous pressure
A pole 6m high has a shadow 10 m long when the shadow of a nearby building is 220 m long. How tall is the building? Which ratio is equal to the ratio of the he
24 POINTS!!!!!!!!!!!!!!