getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the antonym for the word actuate
5 biscuits cost 30p altogether how much do 7 biscuits cost
When making a guess, you are forming a_______. Can you help me complete this sentence??!?!!?
What is the shaking or sliding of Earth’s surface called?
5 biscuits cost 30p altogether how much do 7 biscuits cost
What is your rate in miles/hour if you tun at a speed of 2.2 miles in 20 minutes
greatest common factor of 69 and 46
The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width W is 6.5 units. Write an equation to represent the perimeter in terms of the length L, and find the value
What pattern will result from plotting all points x, y that satisfy an equation in the form ax+by=c
name the 3 states that border new york to the east