leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

what is 494 divided by 14 and what is the remander
When making a batch of orange juice for her basketball team, Jackie used 5 times as much water as concentrate. There were 32 more cups of water than concentrate
the pressure of a gas p(v) varies inversely with the volume of the gas v. The pressure of a gas measure 15 kg/cm2 when its volume 300 cm3 p(v)=20v p(v)=20/v p(v
According to the philosopher David Hume, the difference between humans and apes lies primarily in their ability to _____.
Can somebody pleas help explain how i do this
What items did the townshend acts tax?
A miniature horse weighs 268 fewer kilograms than a Shetland pony. How much do the Shetland pony weigh if the miniature horse is 56 kg
As longitudional waves travel, particles in the medium are pushed together and then pulled apart.we call this
The americans formed a republic, or a government in which people rule in what way
how can you use the backward problem-solving strategy to solve a two-step equation