johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

in a group of 1,200 adults, there are 300 vegetarians. what is the ratio of nonvegetarians to vegetarians in the group?
what is the answer for this?.-4 - 5 = □
In this section, what operation will be done to polynomials? Select all that apply. Addition Division Multiplication Subtraction Squaring
please help me answer these!!
What began as a single fertilized egg has just separated into two distinct eggs. this indicates the formation of _____ twins that has occurred during the _____
there are 24 people using the gym. the ratio of men to women is 2:1. how many men are using the gym?
Assume that name is a variable of type string that has been assigned a value . write an expression whose value is the first character of the value of name . so
Read the two sentences. I cannot wait to see this movie. The main character is played by my favorite actress. Which sentence expresses the same idea in a comple
Communicative property
What changes resulted from the development of systematic agriculture?