yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

If you know the equation of a proportional relationship how can you draw the graph of the equation
Negative correlation
Which type of stretching must be done under the supervision of a coach or a trainer?
There are two Geometry classes at a high school. Two students are being picked to attend a special math competition, one student from each class. If there are 2
Write an expression that represents the product of q and 5 Divided Into 5
Given a line with a slope of -1/5, what is the slope of any lines that lies perpendicular to it? A. 2/5 B. -5 C. -1/5 D. 5 E. 10 F. 1/5
Which molecule contains nitrogen and phosphate?
Which equation represents a proportional relationship? y+4=x+8y+4=x+8 y=32xy=32x −4xy=8−4xy=8 y = 4x + 3
In response to the Fugitive slave act, many northern states A. removed the right of African Americans to a jury trial. B. ensured African Americans had freedom
Which nervous system contains the brain? central nervous system peripheral nervous system somatic nervous system autonomic nervous system