Ka2tnburkexbelliaro
Ka2tnburkexbelliaro Ka2tnburkexbelliaro
  • 01-08-2016
  • Mathematics
contestada

a blender costs $18 to make and sells for $21.60. find the markup rate.

Respuesta :

dalendrk
dalendrk dalendrk
  • 01-08-2016
$21.60 - $18.00 = $3.60

$3.60 : $18.00 = 0.2

0.2 · 100% = 20%
Answer Link

Otras preguntas

26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
you deposit $4000 in an account earning 4% interest compounded quarterly. How much will you have in the account in 10 years
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
oh wow i had no idea that is a lot of employees i also want to know what types of programs the federal government fund for its citizens can you give me three ex
What happens to earnings in a cooperative?
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
d Bula drives to work and back every day. One way, the trip is fifty miles. How many miles does she drive in five days?
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti