amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

While conducting marketing evaluations of the GardenKart company’s segmentation approach, you see they have measured their potential target market and discovere
Which expression is equivalent to 16 in exponential form?
In two to three sentences, describe how a lender uses a credit report.
You just installed a new application but users cannot connect to the application remotely. Which feature should be checked to ensure it's not preventing users f
If the Sun, Earth, and Moon are lined up as follows, the Earth would have__________. Question 4 options: Spring tides where there is almost no tide Spring
Explain why the constitution limits the power of the congress
Solve the given triangle by finding the missing angle and the other side lengths.
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unite rate
The following items were among those reported on Lee Co.'s Income Statement for the year ended December 31, 20x5: Legal and audit fees $170,000 Rent for office
Taking careful measurements helps you OA) draw accurate conclusions about your data O B) round your measurements with the correct precision OC) use tools that c