chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate of the cost of gasoline? Dollars per gallon, because the dependent quantity is the ga
How do ATP and NADPH connect light-dependent and light-independent reactions in photosynthesis? ATP and NADPH are produced in both reactions. ATP and NADPH are
I would like o know what is 2 2 im three years old
Early missionaries in Oklahoma Territory provided medical aid, crisis mediation, and __________ services. A. transportation B. stock speculation C. voting co
Sari has a bag containing 6 half-dollar and 3 dollar coins.what is the total mass of the coins in saris bag?
I need help is it A B C or D hoped the pic uploaded
Please help im having trouble with these three questions 1. ) Round $9.854 to the nearest dollar. 2.) Round $56.9856 to the nearest cent. 3.) Sierra is paid we
Which of the following is an advantage for a single-celled organism? A.It can become very large B.It does not have to reproduce C.It can reproduce very quickly
what appears to be the trend in atomic radius as you move from left to right in a row?
Can CH4 dissolve in water?