catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
Beowulf slays grendel to?
function form 5x-7y=14
name three way the hopi adapted to the dry climste of the southwest
What is the interest earned at $700 at 8% for 6 years
what is the comound name for the formula PbCl2?
What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
Near the surface of the earth what is the magnitude and direction of the acceleration due to gravity?
who wrote the Declaration of Independence
Which biome is characterized by low annual rainfall, less than 26 centimeters (about 10-11 inches) per year?