LaxGirl LaxGirl
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPPP
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

aswan4490
aswan4490 aswan4490
  • 04-05-2020

Answer:

The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many grains of sand are in a 10kg bag
What is one way that fungus are like plants and one way they are unlike plants?
To make dough Reba needs 2 1/2 cups of flour how much flour does she need to make 5 batches of dough
On Monday, students at a summer camp spent 4 hours 25 minutes at the pool learning to swim. In the morning they spent 2 hours 48 minutes at the pool. How long d
Clara is leaving her uncle's house to go to her house. After driving 2 hours at a steady rate, Clara is 79 miles from her house and after driving 3 hours Clara
A scale drawing is 21 inches long and 9 inches tall the real item is 30 feet tall how long is it
the four main systems of earth are
Which is an accurate description of Sam Adams, Patrick Henry, and Thomas Paine? A. U.S. presidents B. founders of colonies
How did the government of Rome develop into an empire
NEED HELP PLEASE!!! ! CALCULATING VOLUME ADDED THE PAGE BEFORE IF NEEDED