xim3na xim3na
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

You are deciding between two pay-as-you-go cell phone companies. "On Call" charges $12 for 4 hours and "Talk Time" charges $2.25 for every 1/2 hour.
What is the unit rate in dollars per hour for On Call? *
1 point
$3
$12
$4
$0.25

Respuesta :

vanessavilla7760 vanessavilla7760
  • 04-05-2020
$3 you divided 4 into 12 which gives you3
Answer Link

Otras preguntas

How well did feudalism establish order in the Middle ages?
The type and age of rocks found in the mountain range are also found on another continent. What might this mean?
how do you say theatre in Spanish
On a map, the distance between two cities is 7.3 centimeters. The map scale is 1 cm:50 km. What is the actual distance between the two cities?
Aiden wrote a riddle: Five less than 1/5 times a number is same as the sum of the number and 1/3. Find the number
accurate estimation 719-348
what are the 2 major types of cofactors?
a woman lifts a 300 newton child a distance of 1.5 meters in 0.75 seconds. What is her power output in lifting the child?
The section of the small intestine between the duodenum and ilium?
accurate estimation 719-348