ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

0.729 rounded by the nearest tenth
Which development was most important in encouraging the growth of the cattle industry during the late 1800s?
a sum of money was shared among Daniel Elliot and frank in the ratio 5:7:8 if franks share was $2,781 more than Daniels share what was the original sum of money
Vicky came home from the matinee at 5:45 pm.The travel time to and from the cinema was 1/2 hr each way . She spent 2 1/4 hrs at the cinema . What time did she l
PLEASE HELP Ellie’s bird feeder is shaped like a cone with a height of 25 in. and a radius of 3 in. Packages of bird seed are cylindrical and come in different
describe how switching the desk lamp on and off shows that light waves transfer energy
the regular price of an ipod is $269.99 at walmart. they offer no discount, but charge 5.5% sales tax. what is the final cost of the ipod?
How many Ukrainians died in world war 1?
The workers in the United States, Canada, The Netherlands, Germany, and Japan are the highest paid and most productive workers in the world. Which of the follow
-7(1+7n)=36-6n this is a very hard solving equations question I don't get HELP!!!