kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Can be harmful to your health and lead to problems such as depression if we don’t learn how to handle properly
iron oxide can be reduced to metallic Iron by heating it in the presence of carbon balance the following equation then determine the ratio of C to F E in the r
What is the cation in CaCl compound
Did Confucius write this quote? "Without feelings of respect, what is there to distinguish men from beasts?"
After 10 years, a 2000-dollar investment compounded annually has grown to 3600. What is the interest rate to the nearest whole-number percent?
Cannot figure out this question please help ASAP
Who is credited with the projection of the first movie to a paying audience?
An α particle is a helium nucleus and has mass 4 u, which is "4 atomic units." suppose it collides head-on in an elastic collision with a stationary gold nucleu
How does human activity affect global systems, especially in relation to the cause and effects of the 'greenhouse effect'
What artist was known for precise and detailed portraits?